Forum O-ocenialnia Strona Główna
POMOC Rejestracja SzukajFAQ UżytkownicyGrupy Zaloguj
Porady

 
Odpowiedz do tematu    Forum O-ocenialnia Strona Główna » O wszystkim i o niczym Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Porady
Autor Wiadomość
Mell



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 807
Skąd: Powiedzmy, że Zamość

Post Porady Odpowiedz z cytatem
Mam pytanie, czy opowiadania muszą koniecznie być w jednym czasie? Odwiedziłam dzisiaj kilka stron internetowych, gdzie są zamieszczane porady dla piszących i tam znalazłam takie coś: "1. Piszemy CAŁY czas w jednym czasie (przeszłym, przyszłym lub teraźniejszym) - ta zasada nie tyczy się większych utworów, takich jak powieści.". Przeczytałam również, że przeciętne opowiadanie ma do 30 str. i "Opowiadanie ma luźną konstrukcję i nie obowiązują w nim żadne rygory. Z definicji- powinno być po prostu krótkie, o prostej akcji, jednowątkowej fabule, pisane prozą" a jeśli takie opowiadanie będzie mieć już powiedzmy około 200 stron, oraz będzie wielowątykowe to czy wtedy można zaliczyć je do powieści? Bo jeśli tak to można zerwać z zasadą pisania w jednym czasie. [/b]

_________________
"Były dwie siostry: noc i śmierć
Śmierć większa, a noc mniejsza
Noc była piękna jak sen, a śmierć
Śmierć była jeszcze piękniejsza."
"Ballada o dwóch siostrach"
Sob Lip 25, 2009 10:28 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Reklama







Sob Lip 25, 2009 10:28
Eir



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 820
Skąd: Krosno

Post Odpowiedz z cytatem
pff. Chodzi Ci o "opowiadania" blogowe, tak? Większość z nich można raczej zaliczyć do powieści. (Najprostszą definicją powieści jest "utwór wielowątkowy").
Ale co do zasady pisania w jednym czasie i jej nie stosowania... W jakim sensie ta zasada nie dotyczy powieści?

_________________
Suma inteligencji na planecie jest stała, liczba ludności rośnie.
Sob Lip 25, 2009 12:18 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Mell



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 807
Skąd: Powiedzmy, że Zamość

Post Odpowiedz z cytatem
czytałam całkiem sporo książek i w większości są różne czasy np. w "Igrzyska śmierci" tam są różne czasy z pewnością. Nie da się pisać ciągle w jednym czasie. W niektórych zdaniach to wygląda dziwnie i mi się czasem kojarzy z czasem zaprzeszłym.

_________________
"Były dwie siostry: noc i śmierć
Śmierć większa, a noc mniejsza
Noc była piękna jak sen, a śmierć
Śmierć była jeszcze piękniejsza."
"Ballada o dwóch siostrach"
Sob Lip 25, 2009 13:02 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Eir



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 820
Skąd: Krosno

Post Odpowiedz z cytatem
Ja ze zmianą czasu się raczej nie spotkałam, nie licząc opowiadanek różowiutkich dziewczynek, myślących, że są cudowne, mądre i w ogóle. A tak, to ewentualnie w myślach bohatera, czy coś.

_________________
Suma inteligencji na planecie jest stała, liczba ludności rośnie.
Sob Lip 25, 2009 20:20 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Mell



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 807
Skąd: Powiedzmy, że Zamość

Post Odpowiedz z cytatem
ja jeszcze poszukam

_________________
"Były dwie siostry: noc i śmierć
Śmierć większa, a noc mniejsza
Noc była piękna jak sen, a śmierć
Śmierć była jeszcze piękniejsza."
"Ballada o dwóch siostrach"
Nie Lip 26, 2009 14:12 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
artur443776



Dołączył: 05 Gru 2018
Posty: 3

Post Odpowiedz z cytatem
Za dużo porad to w tym wątku na pewno nie ma. Mnie taka sprawa zawsze bardzo denerwuje.
Sro Gru 05, 2018 13:09 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Reklama







Sro Gru 05, 2018 13:09
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum O-ocenialnia Strona Główna » O wszystkim i o niczym Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

O-ocenialnia  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online