Forum O-ocenialnia Strona Główna
POMOC Rejestracja SzukajFAQ UżytkownicyGrupy Zaloguj
Pisownia dialogów
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum O-ocenialnia Strona Główna » O wszystkim i o niczym Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Pisownia dialogów
Autor Wiadomość
Eir



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 820
Skąd: Krosno

Post Pisownia dialogów Odpowiedz z cytatem
Bo dużo osób robi tu błędy.

Na niebiesko - przykłady poprawnego zapisu, na czerwono - błędnego.

Przypadek pierwszy - po pauzie kończącej wypowiedź piszemy wyraz typu "powiedział, krzyknął".

- Cześć - powiedział.

- Cześć. - Powiedział.

- Cześć - Powiedział.

- Cześć. - powiedział.

Przypadek drugi - po pauzie kończącej wypowiedź piszemy wyraz nie zaliczający się do grupy wyrazów typu "powiedział, krzyknął".

- Nie. - Pokręcił przecząco głową.

- Nie - pokręcił przecząco głową.

- Nie - Pokręcił przecząco głową.

- Nie. - pokręcił przecząco głową.

Przypadek trzeci - na końcu wypowiedzi stawiamy pytajnik lub wykrzyknik w celu podkreślenia sensu wypowiedzi, a po pauzie piszemy wyraz typu "powiedział, krzyknął".

- Dlaczego? - zapytał cicho.

- Dlaczego? - Zapytał cicho.

Przypadek czwarty - na końcu wypowiedzi stawiamy pytajnik lub wykrzyknik w celu podkreślenia sensu wypowiedzi, a po pauzie piszemy wyraz nie zaliczający się do wyrazów typu "powiedział, krzyknął".

- Zaczekaj! - Zawołany odwrócił się gwałtownie.

- Zaczekaj! - zawołany odwrócił się gwałtownie.

__________________________________________________________
Mam nadzieję, że da się zrozumieć Smile
Nie Mar 29, 2009 17:44 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Reklama







Nie Mar 29, 2009 17:44
karolina822756



Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 575
Skąd: Szczuczyn

Post Odpowiedz z cytatem
hm... ja to wiem Smile

_________________
Fioletowa
Nie Mar 29, 2009 17:49 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kliva



Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: Somowhere in the Earth

Post Odpowiedz z cytatem
A ja nadal się nie zgadzam. Polonistka mówiła mi (bo się specjalnie pytałam), że możliwa jest pisownia 1 i 2 w pierwszych dwóch przypadkach.

_________________
Życie jest do dupy, a potem się umiera.
Ta. Chciałoby się.
Nie Mar 29, 2009 18:38 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
Eir



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 820
Skąd: Krosno

Post Odpowiedz z cytatem
Kliva, napiszę tak: nauczycielki nie są nieomylne.
Zasady pisania dialogów sprawdzałam na różnych stronach i praktycznie nie spotkałam się z przypadkiem, by dopuszczano inną pisownię niż ta, którą zaznaczyłam jako poprawną. A jeśli chodzi o wiarygodność informacji... Na jednym z forów na pytania odpowiadała m.in. osoba profesjonalnie zajmująca się pisaniem.
Pon Mar 30, 2009 11:26 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
Kliva



Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: Somowhere in the Earth

Post Odpowiedz z cytatem
No może nieomylne nie są. Będę teraz musiała poprawiać wszytskie moje opowiadania:/

_________________
Życie jest do dupy, a potem się umiera.
Ta. Chciałoby się.
Pon Mar 30, 2009 11:40 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
karolina822756



Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 575
Skąd: Szczuczyn

Post Odpowiedz z cytatem
A ja dzisiaj to wydrukowałam i pokazałam dla trzech nauczycielek które uczą polaka bo tyle uczy w moim gimnazjum i powiedziały tak jak Kliva, że dwie formy są dobre, ale mało spotykane i mało pisane bo dużo osób uważa to za błąd! One mnie lubią a dwie to mamy znajome i nie mają po co kłamać.

_________________
Fioletowa
Pon Mar 30, 2009 17:06 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Eir



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 820
Skąd: Krosno

Post Odpowiedz z cytatem
Jak już wspominałam: na forum na pytania odpowiedziała m.in. osoba, która zajmuje się pisaniem profesjonalnie. A jeśli chodzi o tamte formy... Przeczytałam bardzo dużo książek, a w żadnej nie była stosowana druga forma. A przecież książki przechodzą szczegółową korektę... (Chociaż błędy i tak się czasem zdarzają)
Pon Mar 30, 2009 17:19 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
karolina822756



Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 575
Skąd: Szczuczyn

Post Odpowiedz z cytatem
Wziełam do ręki obojętnie jaką książkę ... a ukazała mi się "Kumpelki, randki i ... rodzinne tajemnice".
Przeglądałam dialogi i znalazłam Very Happy
"-Tak - potwierdziła pani de Biasi." i co? Razz

_________________
Fioletowa
Pon Mar 30, 2009 17:51 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Eir



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 820
Skąd: Krosno

Post Odpowiedz z cytatem
Potwierdziła jszcze się do tego zalicza. Chodzi o czasowniki związane z mówieniem Więc będzie też "dodała, kontynuowała, urawała, przerwała, stwierdziła, potwierdziła" itp.
Pon Mar 30, 2009 17:53 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
karolina822756



Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 575
Skąd: Szczuczyn

Post Odpowiedz z cytatem
jej... dobra... ja tam będę zawsze pisała tak jak wiem ;p

_________________
Fioletowa
Pon Mar 30, 2009 17:57 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Eir



Dołączył: 09 Mar 2009
Posty: 820
Skąd: Krosno

Post Odpowiedz z cytatem
Odpowiadam tylko na pytanie...

Fioletowa napisał:
I co?

Pon Mar 30, 2009 18:00 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Nazwa Skype
karolina822756



Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 575
Skąd: Szczuczyn

Post Odpowiedz z cytatem
wiem Smile

_________________
Fioletowa
Pon Mar 30, 2009 18:05 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Kliva



Dołączył: 15 Mar 2009
Posty: 479
Skąd: Somowhere in the Earth

Post Odpowiedz z cytatem
Wiedziałam, ze tak można <jupi>. Ale myślę, że to jest tak jak z drugim czasie przeszłym w niemieckim - nikt go nie używa.

_________________
Życie jest do dupy, a potem się umiera.
Ta. Chciałoby się.
Wto Mar 31, 2009 07:50 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Nazwa Skype
CLAY KALEA



Dołączył: 24 Maj 2017
Posty: 4

Post Odpowiedz z cytatem
Polecam książkę "Edycja tekstów. Praktyczny poradnik" Wolańskiego. Rozwiązuje wszystkie problemy i daje podstawę do dyskusji (można się powołać na konkretne, akademickie źródło).
Czw Maj 25, 2017 13:31 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
RolandBarthes



Dołączył: 24 Sie 2017
Posty: 1

Post Odpowiedz z cytatem
Tak książka Wolańskiego to chyba jedyne dobre źródło obecne na rynku. W końcu wydawnictwo UJ, to czego sie można innego spodziewać niż wysokiej jakości Smile

_________________
http://fabrykaogrodzen.pl/strona-glowna-oferta/ogrodzenia-panelowe/
Czw Sie 24, 2017 21:38 Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Reklama







Czw Sie 24, 2017 21:38
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum O-ocenialnia Strona Główna » O wszystkim i o niczym Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Strona 1 z 3
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

O-ocenialnia  

To forum działa w systemie phorum.pl
Masz pomysł na forum? Załóż forum za darmo!
Forum narusza regulamin? Powiadom nas o tym!
Powered by Active24, phpBB © phpBB Group
Design by Freestyle XL / Flowers Online